Ivóvízminőség ellenőrzése
Ivóvízminőség ellenőrzése
Társaságunk Ivóvízminőség Ellenőrzési Szabályzata a közüzemi vízmű által szolgáltatott ivóvíz minőségi követelményeivel és az ellenőrzés rendjével foglalkozik.
Az ivóvíz-szolgáltatással összefüggő egyéb kérdéseket - beleértve az ivóvízminőség-javító beavatkozások rendjét és a tájékoztatás szabályait - az üzemeltetési szabályzat és utasítások tartalmazzák.
I. Jogszabályi háttér
A szabályozás három jogszabályon, a víziközművek üzemeltetéséről szóló 21/2002. (IV.25.) számú KöViM rendeleten (továbbiakban 21/2002. r.), továbbá az ivóvíz minőségi követelményeire és az ellenőrzés rendjére vonatkozó, 5/2023. (I.12.) Kormányrendeleten (továbbiakban 5/2023. r.) és a termelt és szolgáltatott vizek gázmentesítéséről szóló 12/1997. (VIII.29.) KHVM rendeleten alapul. Ezen túlmenően a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség által kibocsátott határozatok és engedélyek, továbbá az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által elfogadott Ivóvízbiztonsági terv(ek) előírásai kerültek beépítésre.
II. Mintavételi helyek
Azokon a pontokon, ahol a jogszabály időszakos vizsgálatokat és ellenőrzéseket ír elő, mintavételi helyeket kell kialakítani. A mintavételi helyeket úgy kell kijelölni, hogy a teljes vízműrendszer állapota jellemezhető legyen.
A vízműrendszer víztermelő, víztisztító, vízszállító művekből és települési elosztóhálózatokból áll. Az eltérő jogszabályi és hatósági előírások miatt a mintavételi helyeket három alapvető csoportra lehet felosztani:
- ivóvíz előállításához és szállításához kapcsolódók
- vízbázis védelmét szolgálók
- fogyasztói mintavételi helyek
Ivóvíz előállításához és szállításához kapcsolódó mintavételi helyek
- üzemelő ivóvíz termelő kutak
- ivóvíz-kezelési technológiák
- hálózati betáplálások
A vízkezelési technológiák (Békésszentandrás, Bucsa, Ecsegfalva, Szeghalom) vízminőség vizsgálati ütemtervét a felsorolt vízművek üzemeltetési utasításai tartalmazzák. A vizsgálati tervet jóvá kell hagyatni a Kormányhivatal illetékes Népegészségügyi Szakigazgatási szervének megyei intézetével.
Ivóvízbázis-védelem érdekében létesített mintavételi helyek
Ebbe a csoportba az ivóvíz bázisok védelme, megfigyelése céljából kialakított figyelő kutak tartoznak. A figyelő kutak mintavételezési előírásait az illetékes Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség határozza meg a vízbázis adottságainak figyelembevételével. Az előírásokat a Hatóság által kiadott engedélyek és határozatok tartalmazzák.
Ivóvíz szolgáltatás mintavételi helyei
Az ivóvízminőség fogyasztói oldalon történő ellenőrzésének szabályait módosított, ivóvíz minőségi követelményeiről és az ellenőrzés rendjéről szóló 5/2023. r. tartalmazza.
A fogyasztói mintavételi helyeknek a települési elosztóhálózatra csatlakozó épületen belüli vízkivételi helyeket jelöltük ki, egyeztetve a Kormányhivatal illetékes Népegészségügyi Szakigazgatási szervének megyei intézetével. Társaságunk az 5/2023. r. előírásain túlmenően mintavételi helyeknek tekinti – a határérték-túllépés és a vízminőség-javító beavatkozás szempontjából – az átadási pontokban és a hálózatba tápláló gépházakban található, továbbá az ivóvízelosztó hálózatra közvetlenül bekapcsolt kutakon és a víztornyokon lévő mintavételi csapokat is.
Mintavételi helyek műszaki kialakítása
Mintavételi helynek az épületeken belül kijelölt vízvételi helyeket, valamint a szintén kijelölt speciális elzáró szerelvényeket és közvetlen környezetüket tekintjük.
A társaságunk működési területén csak olyan mintavételi szelep vagy csap alkalmazható, amely ivóvíz minősítésű, hőálló tömítéssel van ellátva.
Mintavevő szelepet, csapot csak olyan helyeken szabad telepíteni, ahol a szabványos és biztonságos mintavétel körülményei adva vannak.
A HUMVI vízminőség ellenőrzési rendszerbe felvett, épületeken belül kijelölt mintavételi helyeken kívül a vízelosztó-hálózatok vízminőségének ellenőrzésére használt ejektoros közkifolyókat úgy kell kialakítani és olyan állapotban kell tartani, hogy folyamatosan megfeleljenek az alábbi műszaki követelményrendszernek:
- közkifolyó összekötőcsöve (kifolyócsöve), altalaj csöve (béléscsöve) korrózióálló acélból készüljön,
- a szeleptest, szelepház, szelepgyűrűk, tömítőgyűrűk (csak minősített gyári termék használható) rendszeresen karbantartottak és kifogástalan működésűek legyenek,
- • a kútfej levételével az összekötőcső (kifolyócső), altalajcső, (béléscső) utólagos takarítása, fertőtlenítése, mosatása elvégezhető legyen.
A figyelő kutakon nincsenek mintavevő csapok. Mintázásuk speciális szivattyúval történik.
Évente egy alkalommal a területi mérnökség vezetők kötelesek gondoskodni a mintavételi helyek felülvizsgálatáról. Az ejektoros közkutak ellenőrzése során kötelezően végre kell hajtani a belső csővezetékek tisztítását, fertőtlenítését és a szükséges javításokat.
III. Vizsgálandó vízminőségi jellemzők
Víztermeléshez és szállításhoz kapcsolódó vizsgálattípusok:
- Trícium-vizsgálat
- Rendszeres alap kémiai vizsgálat
- Ellenőrző kémiai vizsgálat
- Bakteriológiai vizsgálat (B jelű komponensek):
- Első alapállapot-vizsgálat:
- Ismételt alapállapot-vizsgálat
Szolgáltatott ivóvízre vonatkozó vizsgálatok:
- Részletes bakteriológiai vizsgálat
- Ellenőrző bakteriológiai vizsgálat
- Kisgyakoriságú bakteriológiai vizsgálat
- Kisgyakoriságú kémiai vizsgálat
- Ellenőrző kémiai vizsgálat
- Részletes vizsgálatok
- Mikroszkópos (biológiai) vizsgálatok
Gáztartalom vizsgálat
- Szeparált gáz összetétele (metán, nitrogén, oxigén, széndioxid)
- Vízben oldott gáz összetétele (metán, nitrogén, oxigén, széndioxid)
- Fajlagos összes gáztartalom
- Fajlagos összes metántartalom
Ivóvízbiztonsági terv szerinti vizsgálatok
Az ivóvízbiztonsági terv célja, hogy az üzemeltetés során felmerülő kockázatok a teljes vízellátási folyamat tekintetében a lehető legalacsonyabb szintre csökkenjenek. Ez úgy érhető el, hogy minden olyan technológiai lépést rendszeres vizsgálatokkal ellenőrzünk, amely kockázatot jelet a vízellátásban. Ennek megfelelően kijelölésre kerültek víztermeléshez, vízbázis védelemhez, vízszállításhoz, vízelosztáshoz és egyéb fontos technológiai lépésekhez (pl. fertőtlenítés) kapcsolódó mintavételi helyek egyaránt.
IV. Vízminőségi vizsgálatok végrehajtása
A mintákat a laboratóriumba történő beérkezés és adminisztráció után a vonatkozó szabványok előírása szerinti határidőn belül feldolgozzák. Ha a minták nem kerülnek azonnal feldolgozásra a szabványokban megengedett határidőig, akkor azokat az arra kijelölt helyen kell tárolni az előírt tárolási és tartósítási körülmények pontos betartásával.
Nem végezhető a mintából olyan vizsgálat, amely esetében - bármely vizsgálandó komponens tekintetében - lejárt az eltarthatósági idő. A rövid ideig eltartható komponensek vizsgálatát – a minták beérkezése után – a lehető leghamarabb el kell végezni annak érdekében, hogy a kiértékelés után az esetleges ismétlést is végre lehessen hajtani. Bakteriológiai minták esetében kiértékelés után (a 24 – 72 órás inkubációs idő miatt) a mintákból ismételt vizsgálatokat már nem lehet végezni. Kérdéses esetben csak ismételten vett mintából végezhetők el a vizsgálatok.
A kémiai vizsgálatokra vételezett mintákat (a tárolásra vonatkozó előírások betartásával) az összes komponens vizsgálatának elvégzéséig (a kiértékelést is beleértve) – amennyiben a minta eltarthatósága megengedi – a műszaki kifogás elhárítási határidejének lejáratáig meg kell őrizni.
A laboratórium minden vizsgálatnál a műszaki feltételeknek megfelelő vizsgálati módszert alkalmazza. Előnyben részesíti az olyan módszerek alkalmazását, amelyek a hatályban lévő nemzeti, vagy nemzetközi szabványokban találhatók. Amennyiben olyan módszerek alkalmazása válik szükségessé, amelyek nincsenek szabványosítva, a módszert validálják.
A laboratórium biztosítja, hogy mindig az adott szabvány legutóbbi, érvényes kiadását alkalmazza, kivéve, ha az nem felel meg a célnak, vagy alkalmazása nem lehetséges.
A vizsgálati módszereknek meg kell felelniük a rendeletben meghatározott feltételeknek.
A módszerek megfelelőségét a laboratórium interkalibrációs programban való rendszeres részvétellel, belső összemérésekkel, időszakos felülvizsgálatokkal, teljesítményjellemzők meghatározásával és a mérési bizonytalanság megadásával igazolja.
V. Vizsgálati eredmények értékelése
A szolgáltatott ivóvíz minőségére vonatkozó határértékeket az 5/2023. kormányrendelet 1. sz. melléklete tartalmazza. Az élelmiszer előállításánál betartandó határérték arra a pontra vonatkozik, ahol a vizet felhasználják.
Amennyiben a vizsgálati eredmények meghaladják az 5/2023. rendeletben magadott határértékeket, az ALFÖLDVÍZ Zrt. vízműveinek Üzemeltetési Szabályzata 6. fejezetében foglaltak szerint kell eljárni.
A szolgáltatásra kerülő vízből származó mintáknál minden esetben el kell végezni a határérték-vizsgálatot.
A vizsgálati eredmények a Műszaki Információs Rendszerben kerülnek rögzítésre.
A Vízminőség Ellenőrzési Szabályzat teljes változata itt érhető el.